Na běžky

Co víc si přát...Šumavské zasněžené pláně, třpytící se tisíce ledových krystalků. Při každém vydechnutí se do vzduchu uvolní obláček páry. Člověk klouže a klouže světem ticha a jeho myšlenky se zklidňují. Jen tak brázdí krajinu s prázdnou hlavou....

Rozmanitá krajina Šumavy nabízí v okolí Brčálníku také rozmanité běžecké tratě. Běžecké stopy pro rodiny s dětmi, které jsou snadné a pohodlné i velmi náročné varianty se stoupáním a sjezdy. Pohádkové běžecké stopy hlubokými lesy i běžecké stopy ve vyšších polohách, kde si lyžaři užijí kromě sluníčka i nádherných výhledů.

Nejlepším a nejobsáhlejším informačním portálem o úpravách běžeckých stop je bilastopa.cz


Pro informace o běžeckém lyžování načti QR kód:

Tipy na běžecké výlety


Okruh Železná Ruda > Jezero Laka > Gerlova Huť > Železná Ruda Celková délka: cca 28 km
Popis trasy: Železná Ruda => Debrník 1,5km => Zámecký Les 2,3km =>Vodní kanál 6,1km =>Hůrka 1km =>Jezero Laka 1,5km => Hůrka 1,5 km => Ascherlack 6,5 km => Gerlova Huť 1,5 km => Sklářský Vrch 2,4 km => Samoty 2,8 km => Železná Ruda 1 km

Okruh Železná Ruda > Gerlova Huť > Hofmanky > Belveder > Železná Ruda Celková délka: cca 19 km
Popis trasy: Železná Ruda => Samoty 1km => Na Pošťáku 5,4 km => Gerlova Huť 2,9 km => Nový Brunst 1,5 km => Stará Hájovna 1 km => Hofmanky 3,5 km => Belveder 2,3 km => Železná Ruda 1 km

Běžecká trasa Železná Ruda > Belveder > Hofmanky > Pancíř > Můstek Celková délka: cca 9,5 km
Popis trasy: Železná Ruda => Belveder 1 km => Hofmanky 3,5 km => Pancíč 1,8 km => Tomandlův Křížek 0,4 km => Můstek 2,7 km

Běžecká trasa Špičácké Sedlo > pod Pancířem > Hojsova Stráž (Zámeček) Celková délka: cca 8 km
Popis trasy: Špičácké sedlo > pod Pancířem > Hojsova Stráž (Zámeček) Běžecký okruh Belveder Celková délka: cca 5 km

Běžecký okruh pod Ski areálem Špičák Celková délka: 3 km
Popis: Rovinatý okruh na loukách na úpatí Špičáku.

Na kolo

Stovky kilometrů značených cyklotras a dalších lesních silniček bez provozu jsou pravým eldorádem pro cykloturisty.

Železnorudsko na kole je vhodné jak pro méně zdatné cyklisty a rodiny s dětmi (např. trasa okolo Řezné), tak i pro cyklisty - vrchaře. Ti mohou otestovat kondici výjezdem na Pancíř, Poledník, Falkenstein či dokonce na nejvyšší horu Šumavy a Bavorského lesa - Velký Javor. A kdo to lehce zvládne, může změřit své síly s ostatními na pravidelném Šumavském maratonu. Komu se nechce šlapat do kopce, může využít systém navazujících autobusových a vlakových spojů či lanovky na Pancíř nebo Špičák, které vozí kola. Výletní cíle najdete jak v Čechách, tak i v sousedním Bavorsku.

Tip na cyklovýlet

HŘEBENOVKA: PANCÍŘ - MŮSTEK - PRENET

Svezte se autobusem na Špičák, pod sedačkovou lanovku. Ta vás vyveze až na vrchol Pancíře, kde se můžete posilnit před další túrou nebo podle počasí využít vyhlídkovou věž. Z Pancíře vás povede červené značení k Tomandlovu Křížku a již hřebenovkou k vrcholu Můstku. Ten svou nadmořskou výškou 1234 m tvoří nejvyšší vrchol Pancířského hřbetu. Dříve tudy také vedla jedna z nejstarších Českých obchodních cest do Bavorska a také zde ještě do nedávna stávala turistická chata, dnes bohužel vyhořelá. Z můstku se nechte vést stále po červené k jen pár kilometrů vzdálenému Prenetu, kde se vám naskýtá možnost posedět v horském penzionu Prenet a odpočinout si tak před 4 km, teď již však po zelené značce. Ta vás dovede trošku prudším sestupem k vlakovému nádraží v Zelené Lhotě.

Turistika

Šumava nabízí jedinečné podmínky k prožití dovolené plné zážitků. 

Můžete se kochat přírodou, najít sami sebe nebo si třeba i vyzkoušet meze svých možností. Ať už se rozhodnete proniknout do fascinujícího světa hor po svých nebo se tam pohodlně vyvézt lanovkou, čekají vás nezapomenutelné zážitky z objevování sytě zelených lesů a teplých jezer s průzračně čistou vodou.To, že je Šumava turistickým rájem je pravdou a každý kdo má v oblibě procházky, tůry a toulky by to měl zkusit. Snadnější i náročnější trasy a výlety nabízí Šumava a pošumaví kam se jen podíváte.

Tipy na výlety

Naučná stezka Brčálnické mokřady

V blízkosti zastávky vlaku Hojsova Stráž - Brčálník začíná 4,5 kilometru dlouhá okružní naučná stezka.

Černé jezero

Černé jezero je rozlohou největší na Šumavě. Své jméno dostalo od zdánlivě černé barvy vody jezera, vznikající odrazem okolních hustých lesů.

Čertovo jezero

Jezero leží na jižním svahu Jezerní hory ve výšce 1030 m n. m.. Podle pověsti je zde prý utopen ďábel.

Hřebenovka Pancíř - Můstek - Prenet

Celkem 16 km. Krásný výlet vhodný i pro rodiny s dětmi.

Malé Javorské jezero - Kleiner Arbersee

Kolem jezera vede zajímavá turistická stezka - okružní procházka trvá ¾ h. Jezero je vhodné ke koupání.

Na Velký Ostrý přes Svaroh a Velký Kokrháč z německé strany

Hřebenová tůra nabízející překrásné výhledy. 15 km.

Naučná stezka Úhlavským luhem (Hamry)

Naučná stezka z Hamrů na Ostrý. Tam i zpět celkem 12 km. Na trase 14 zastavení. Seznámíte se s historii obce Hamry, Královského hvozdu i hory Ostrý, s místní flórou a faunou.

NS - Historie obce Špičák, Železná Ruda

Naučná stezka, délka 6,8 km

NS - Tetřeví stezka, Železná Ruda

Naučná stezka, délka stezky 5,8 km, při cestě z Železné Rudy a zpět 14,6 km. Na pěti zastaveních pojednává o životě tetřeva, který se v České republice v životaschopné populaci vyskytuje jen na Šumavě.

Pancíř, rozhledna na Pancíři (1214 m.)

Jeden z nejkrásnějších výhledů na Šumavě se otevírá z vrcholu Pancíře. Otevře se nám pohled na Šumavu a daleko do Bavorska.

Stříbrná hora - Silberberg (955 m n.m.)

Velké Javorské jezero - Grosser Arbersee

Velký a Malý Falkenstein (1312 a 1190 m n.m.)

Velký a Malý Ostrý (1293 m.n.m., 1266 m.n.m.)

Nápadný dvojvrchol Ostrého dosahuje 1293 m n.m. a nachází se na státní hranici s Německem. Z vrcholu Ostrého je nádherný výhled na obě strany hranice do okolní krajiny.

Vodní nádrž Nýrsko

Přehradní nádrž byla vybudována v roce 1969, zatopením Úhlavského údolí. Přehrada slouží jako zásobárna pitné vody pro Klatovy, Domažlicko a Plzeň.

Bílá strž

Nejvyšší šumavský vodopád se nachází se v údolí Bílého potoka v nadmořské výšce 940 m.n.m.

Černá strž - vodopád

Vodopád pod Černým jezerem.

Jezero Laka

Nejmenší a nejmělčí z osmi šumavských ledovcových jezer.

Zřícenina hradu Pajrek

Jedná se o zříceninu hradu 2,5 km od Nýrska. Hrad založen ve 14. století, sídlo loupeživého rytíře Jindřicha Kostomlatského.

Hrad a zámek Klenová, galerie

Zřícenina hradu třináct kilometrů na jihozápad od Klatov. Spolu s přilehlým zámkem a komplexem staveb v podhradí je dnes spravována Galerií Klatovy / Klenová.

Špičácký železniční tunel (1747 metrů)

Mezi zastávkou Brčálník a stanicí Špičák prochází železniční trať pod Špičáckým sedlem tunelem dlouhým 1 747 metrů.